Centrum Kultury Błaszki

Staramy się o dofinansowania

24.04.2017

Centrum Kultury w Błaszkach oprócz cyklicznych wydarzeń, warsztatów dla dzieci czy organizacji zajęć dla dzieci i młodzieży postanowiło wzbogacić ofertę dla mieszkańców i stara się o zewnętrzne środki na realizację ambitnych planów, jak m.in. spotkania z gwiazdami, wydaniem książki czy zakupu nowego, nowoczesnego sprzętu dla Biblioteki w Błaszkach.

W marcu złożyliśmy wniosek do Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „KULTURA – INTERWENCJE” na dwa przedsięwzięcia skierowane do mieszkańców naszej gminy.

Pierwszym z nich jest cykl spotkań „Podwieczorki z Gwiazdami” z popularnymi gwiazdami polskiej estrady, kina czy teatru, które realizowane będą przez redaktora – dziennikarza i prezentera muzycznego Telewizji Łódź. W planach mamy dwa jesienne spotkania, trwające zwykle ok. 90 minut. Oprócz rozmaitych pytań kierowanych do bohatera spotkania dotyczących życia zawodowego i prywatnego przewidziany jest czas na rozmowy i pytania od publiczności.

Drugim przedsięwzięciem jest napisanie i wydanie książki, która ma przywrócić zbiorowej pamięci wielkich patriotów – braci gen. Michała Gutowskiego i kpt. pilota Zbigniewa Gutowskiego wywodzących się z majątku Jasionna w gminie Blaszki. Publikacja będzie uhonorowaniem obu oficerów, którzy bez wahania stanęli w obronie ojczyzny podczas II wojny światowej. Losy braci są przejmujące, tragiczne i… barwne wręcz filmowe. Zresztą jeden obraz już powstał, czyli hollywoodzka „Wielka ucieczka” (gra m.in. Steve McQueen i Charles Bronson).

W kwietniu złożyliśmy wniosek o dofinansowanie zadania „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2017” ze środków Instytutu Książki. Planujemy zmodernizować cały sprzęt znajdujący się w Bibliotece w Błaszkach na nowoczesne komputery z dotykowymi ekranami czy serwer do elektronicznego wypożyczania i rezerwowania książek. Nowe urządzania z pewnością przysłużą się naszym czytelnikom i usprawnią działalność biblioteki.