Centrum Kultury Błaszki

Ogólnopolskie Biegi Przełajowe

04.06.2019

Już po raz 36 odbyły się w Gruszczycach Ogólnopolskie Biegi Przełajowe im. Elżbiety Katolikowej. Tegoroczna impreza połączona z festynem rodzinnym „U Progu Lata” odbyła się w niedzielę 2 czerwca.

Sama organizacja biegów na na celu uczczenie rocznicy tragicznej śmierci Elżbiety Katolik, polskiej lekkoatletki, specjalistki od biegów na 400 i 800 m oraz 400 m przez płotki. Mistrzyni Olimpijskiej z Monachium 1972 r. i Moskwy 1980r. 4-krotnej medalistki halowych mistrzostw Europy, 9-krotnej mistrzyni Polski oraz13-krotnej rekordzistki kraju. Biegającej w barwach Spójni Warszawa i Wisły, Kraków która zginęła tragicznie 1 lipca 1983 r. w w wypadku samochodowym pod Niedoniem.

Wszystkich uczestników zawodów oraz ich opiekunów w krótkim przemówieniu przywitał Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gruszczycach Marek Musielski, po którym nastąpiło oficjalne otwarcie XXXVI Biegów Przełajowych im. Elżbiety Katolikowej Gruszczyce 2019, które miał przyjemność otworzyć Burmistrz Błaszek Piotr Świderski.

Rywalizacja biegowa odbyła się w 13 kategoriach wiekowych na dystansach od 100m, 200m, 400m, 600m,800m, 1000m, 1500m oraz bieg główny na dystansie 5000m, w którym jednym z uczestników był Wójt Gminy Wróblew Tomasz Woźniak.
Pierwszy bieg na dystansie 100 m przeznaczony był dla najmłodszych uczestników zawodów- przedszkolaczków. Wszystkie maluszki szczęśliwie dobiegły do mety a w nagrodę każdy z uczestników otrzymał medal i słodki upominek.
Po biegu maluszków rozpoczęła się rywalizacja w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Impreza przebiegała w duchu sportowej rywalizacji, zawodnikom sprzyjała piękna pogoda i doping kibiców. Zwieńczeniem zawodów było wręczenie medali i pucharów przez Burmistrza Błaszek – Piotra Świderskiego, Dyrektora Szkoły podstawowej w Gruszczycach – Marka Musielskiego oraz Dyrektora Centrum kultury w Błaszkach – Tomasza Sobczyka.